top of page

Jak wyprodukować piosenkę u producenta muzycznego?

  • Zdjęcie autora: Monika Zamecka
    Monika Zamecka
  • 22 paź 2023
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 13 gru 2023

Czyli co zrobić, gdy masz już tekst, melodię i harmonię.


Napis Jak rozmawiać z producentem muzycznym, słuchawki muzyczne

Stworzenie piosenki od zera trwa. Zazwyczaj najpierw pojawia się melodia, tekst, harmonia (akordy), a potem aranżacja. Następnym etapem jest nagrywanie partii, a kolejnym mix i mastering. Na każdym z tych etapów możesz zgłaszać swoje uwagi do Twojego producenta. Każdy producent z doświadczeniem, będzie po zamkniętym etapie wysyłał utwór do Twojej akceptacji.



Najgorzej jeśli nie wiesz.

Czujesz, że coś Ci się nie podoba, ale nie potrafisz tego nazwać. Może to wydłużać pracę nad utworem, rodzić niepotrzebne nieporozumienia oraz powodować, że Twój producent będzie po prostu strzelał w ciemno. Przydatna jest więc podstawowa wiedza muzyczna i/lub odrobina wyobraźni. Poniżej znajdziesz listę rzeczy nad którymi warto się zastanowić, jeszcze przed złożeniem zlecenia do producenta muzycznego. Ostatni punkt w poście to krótka lista, która jest ściągą do stosowania podczas rozmów z producentem. Gdy zaczniesz jej używać, łatwiej będzie Ci porozumieć się z profesjonalistą oraz precyzyjniej określisz swoje wymagania co do piosenki.


1.Co ma być wzorem?

Przyjmijmy, że napisałeś swój tekst, melodię oraz harmonię, wiesz też jakie piosenka posiada tempo. To 4 podstawowe elementy, które stoją po stronie songwritera. Teraz spróbuj sobie wyobrazić w jakiej stylistyce słyszysz swój utwór. Zastanów się do jakich innych piosenek jest on podobny. Spokojnie, nie wpłynie to na oryginalność Twojego dzieła. W pewnym sensie muzyka jest tworem skończonym i pewne elementy będą się powtarzać, w końcu mamy tylko 12 dźwięków.


2.Nastrój.

Możesz też zastanowić się jaki nastrój ma mieć Twój utwór. Tu doskonale sprawdzą się playlisty Spotify. "Klimatyczna", "ambientalna", a może "wyzwalająca power"? Być może na którejś z takich playlist znajdziesz idealną inspirację do tego, jak powinien brzmieć Twój utwór. Nie bój się puścić wodzę fantazji i użyć wielu barwnych przymiotników.


3.Instrumenty.

Wiesz już na czym się wzorować? Pomyśl jakie instrumenty słyszysz i (co ważne) ile. Czy aranż powinien być minimalny i klarowny? A może marzysz o pełnym, bogatym Big Bandzie? Przemyśl to.


4. Nie bój się zaśpiewania partii.

Jeśli masz w głowie konkretny pattern basu lub innego instrumentu, a nie umiesz go zagrać - nagraj swój wokal. Pamiętaj tylko, żeby użyć metronomu. Bez tego trudno będzie umiejscowić Twój pomysł w piosence. Wiesz, że Michael Jackson tworząc aranże swoich kompozycji nagrywał całe partie instrumentów wokalnie? Śpiewał, gwizdał oraz wystukiwał rytmy. Ty również możesz z tego skorzystać.


5. Analizuj na każdym etapie.

Dostajesz pierwszego pilota swojej piosenki, ale po przesłuchaniu czujesz, że to jeszcze nie to. Oto ściąga rzeczy nad którymi powinieneś się zastanowić:

  • czy wszystkie instrumenty i ich brzmienie/kolor Ci odpowiada?

  • czy ilość instrumentów i partii/melodii przez nie zagranych jest ok?

  • rytm - czy odpowiada Ci jak gęsto grają poszczególne instrumenty z podstawowej sekcji? (Perkusja, bas, pianino/gitara) Może gdzieś jest za mało lub za dużo?

  • czy wszystkie melodie ze szmyczków/dętych/syntezatorów są dla Ciebie spójne z dziełem?



Mam nadzieję, że opisana i uszeregowana przeze mnie wiedza pomoże Ci przebrnąć przez różne etapy produkowania własnej muzyki. Wydawanie własnych piosenek wcale nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. A jeśli masz już stworzoną muzykę i przygotowujesz się do nagrywania partii koniecznie zajrzyj tutaj,


gdzie opisałam wskazówki jak przygotować się do własnej sesji nagraniowej.


Jak zawsze, niezmiennie - życzę Ci powodzenia!

Comments


bottom of page